تبلیغات بنری

مقدمه
یکی از مهم ترین و شاید اولین اصل در اصول بازاریابی، به ویژه برای وب سایت های اینترنتی، تبلیغات است، اگر تمایل به رشد سریع تر کسب و کار خود دارید و یا برای برند سازی اهداف بلند مدتی را در نظر دارید نیازمند تبلیغاتی گسترده، هدفمند و تاثیر گذار خواهید بود. در رابطه با این موضوع اگر دارای شرکت و یا سازمان هستید به طور حتم برای تبلیغات بودجه های متفاوتی را در نظر دارید که تمام پروسه های مورد نیاز توسط متخصصین و همینطور افراد با تجربه در زمینه تبلیغات انجام خواهد شد. اما اگر برای تبلیغات متکی بر توانایی های خود هستید و همچنین از دارا بودن بودجه های تبلیغاتی قابل توجه محروم می باشید این مطلب آموزشی که توسط تیم تبلیغاتی پارشن پدید آمده است برای شما منتشر شده است. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه تبلیغات اینترنتی و هر نوع تبلیغ دیگری مدنظر داشته باشید تجربه است، به این معنی که تفاوت فردی با تجربه و بی تجربه در زمینه انتخاب خواهد بود، انتخاب متن، انتخاب گرافیک، جلوه ها و … . فردی با تجربه از متون تاثیر گذار تبلیغی، از رنگ های قابل توجه، از جلوه های جالب بصری و … آگاه است و به دلیل استفاده متفاوت و متداوم از تمامی سبک های تبلیغاتی از میزان بازدهی آنها آگاهی دارد. بنابراین به این موضوع که اصلی ترین محور بازدهی تبلیغات است توجه ویژه ای داشته باشید و تا جای ممکن از تجربیات افراد متخصص و کتب و مقالات منتشر شده استفاده بهینه ای داشته باشید. در این مطلب سعی شده است تا مهم ترین نکات به همراه توضیحاتی مختصر در مورد هر کدام از نکات ارایه گردد، اما کسب تجربیات کافی و آزمون و خطا یکی از وظایف شما کاربر عزیز و علاقمند به ارتقا شغلی است. در ادامه ابتدا به مواردی اولیه که بیشتر آنها مربوط به ظاهر و گرافیک یک تبلیغ حرفه ای است خواهیم پرداخت و توضیحات مختصری را در مورد هر کدام بررسی خواهیم کرد و در قدم دوم بر عوامل خارجی مروری خواهیم داشت.

عوامل اولیه و ظاهری تبلیغ:

اندازه:
مهم ترین و اصلی ترین فاکتور بازدهی در تبلیغات اینترنتی سایز و اندازه تبلیغ است. به این معنی که هر چه سایز بنر گرافیکی، بنر متنی و یا هر نوع تبلیغ دیگری بزرگتر باشد میزان بازدهی آن افزایش خواهد یافت، زیرا محتوای آن بیشتر در دید کاربران قرار خواهد گرفت و اگر از دیگر فاکتورهای مهم تبلیغات که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد در ترکیب با اندازه تبلیغ خود به خوبی و درستی استفاده کنید به طور حتم بازدهی تبلیغ شما افزایش خواهد یافت، اما نکته قابل ذکر در این قسمت میزان افزایش هزینه تبلیغ خواهد بود، به این ترتیب که میزان بزرگی با میزان هزینه رابطه مستقیم خواهد داشت، هرچه سایز بنر و یا متن تبلیغی افزایش یابد هزینه مورد نیاز نیز افزایش خواهد یافت. تبلیغات مختلف به طور استاندارد دارای اندازه های متفاوتی هستند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد و همینطور می توانید اندازه های مختلف را در عکس زیر با یکدیگر مقایسه کنید:

(تمامی اندازه ها به واحد پیکسل می باشد.)

 • ۴۶۸×۶۰
 • ۷۲۸×۹۰
 • ۳۳۶×۲۸۰
 • ۳۰۰×۲۵۰
 • ۲۵۰×۲۵۰
 • ۱۶۰×۶۰۰
 • ۱۲۰×۶۰۰
 • ۱۲۰×۲۴۰
 • ۲۴۰×۴۰۰
 • ۲۳۴×۶۰
 • ۱۸۰×۱۵۰
 • ۱۲۵×۱۲۵
 • ۱۲۰×۹۰
 • ۱۲۰×۶۰

همانطور که ملاحظه می فرمایید تبلیغات بنری و همینطور دیگر تبلیغات دارای اندازه های متفاوتی هستند که از پرکاربرد ترین آنها می توان به سایزهای ۹۰×۷۲۸ و ۶۰×۴۶۸ و ۲۵۰×۳۰۰ اشاره کرد که نمونه های بیشماری را از آنها در سرتاسر وب مشاهده کرده اید.

زمان:
فاکتور بعدی در استفاده از تبلیغات بنری که مخصوص تبلیغات دارای جلوه های حرکتی می باشد میزان زمان است، در مواردی ممکن است تبلیغات حاوی جلوه های حرکتی طولانی از دید کاربران جالب نباشد، به این معنی که کاربران اینترنت هیچگاه به عنوان مثال یک تبلیغ اینترنتی را به مدت ۵ دقیقه نگاه نمی کنند، بنابراین باید در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین استفاده را از تبلیغ خود داشته باشید. همینطور باید به این نکته توجه داشت که تبلیغات طولانی معمولا مربوط به تبلیغات ویدیویی می باشد که شامل انیمیشن و یا فیلم های کوتاه تبلیغاتی می باشد که معمولا شرکت ها، سازمان ها و کمپانی های بزرگ که دارای بودجه های تبلیغاتی هستند از این سبک تبلیغات استفاده می کنند.

متن و مفهوم:
یکی دیگر از مهم ترین اصل ها در اصول برند سازی متن تبلیغات می باشد، مانند فاکتور قبلی به عنوان نمونه کاربران اینترنتی هیچگاه تبلیغی که دارای متنی ۵ خطی است را بررسی نمی کنند، در نتیجه باید از کلمات و جملاتی کوتاه و جالب توجه استفاده کنید تا کاربران به کلیک کردن بر روی تبلیغ شما تشویق شوند و یا می توانید با القای مفهومی خاص در قالب گرافیک و یا انیمیشنی کوتاه منظور خود را به بازدید کننده القا کنید، از این مفاهیم می توان حل مشکلی رایج در رابطه با موضوع محصول و یا شرکت، ارایه مهم ترین مزیت محصول و یا کمپانی خود و یا پرسش سوال و پاسخ به آن در قالب مفهومی مرتبط با سرویس های ارایه شده توسط شما و … اشاره کرد. اما همانطور که قبل تر نیز ذکر شد دقت های کافی را در زمان تبلیغ خود داشته باشید. همینطور از کلمات و جملاتی که کاربران و بازدید کنندگان اینترنتی را تشویق به کلیک کردن می کند واژه هایی مانند دانلود رایگان، پیشنهاد ویژه، فقط امروز، تخفیف ویژه و … را می توان نام برد. علاوه بر استفاده از تبلیغات با محور متن های تبلیغی و  یا ارایه مزیت ها در قالب گرافیک و یا ترکیبی از هر دو، می توان با ارایه پیشنهادی وسوسه انگیز کاربر هدف را به کلیک کردن بر روی تبلیغ مورد نظر تشویق کرد.

رنگ:
نکته دیگری که باید در طراحی تبلیغات خود در نظر داشته باشید رنگ بندی و حفظ هارمونی رنگ ها است، به این معنی که در استفاده از رنگ ها باید از قواعد خاصی پیروی کرد که مهم ترین آنها ارتباط بین رنگ های مختلف است که اگر در این زمینه دارای تجربه کافی نیستید می توانید با مراجعه به آلبوم رنگ های شرکت ادوبی از دسته بندی های متفاوت آن استفاده کنید. نکته دیگری که باید در این قسمت به آن توجه داشته باشید استفاده نکردن از رنگ های بسیار شبیه به یکدیگر است، زیرا تمام کاربران اینترنتی از سیستم های رایانه ای برای جست و جو در اینترنت استفاده نمی کنند و بسیاری از آنها از تلفن های هوشمند و تبلت ها بهره می برند که تعداد زیادی از آنها دارای سخت افزارهایی ضعیفی هستند و در نتیجه قدرت تفکیک رنگ در آنها کمتر از حد استاندارد خواهد بود، بنابراین اگر بخشی و یا تمامی کاربران تبلیغی شما متشکل از افرادی هستند که از سخت افزارهای متنوع استفاده می کنند، در استفاده از رنگ های نزدیک به هم زیاده روی نکنید، زیرا در نتیجه بخش و یا بخش هایی از بنر تبلیغاتی شما ناخوانا خواهد بود که افت میزان کیفیت تبلیغ را به همراه خواهد داشت.

جذابیت:
مورد بعدی که باید در تبلیغات خود به آن توجه داشته باشید جذابیت است، جذابیت نه به این معنی که پس از ساعت ها صرف وقت یک تبلیغ با جلوه های گرافیکی بسیار حرفه ای و یا انیمیشن تبلیغاتی خلق کنید، جذابیت در اینجا به معنی خلاقیت و ایده پردازی است، یک تبلیغ با سبک و ایده ای جدید یک قدم از تبلیغاتی با گرافیک و متون پیچیده جلوتر خواهد بود. به عنوان نمونه می توانید دو تبلیغ زیر را با یکدیگر مقایسه کنید:

همانطور که در دو پوستر تبلیغاتی بالا مشاهده می کنید هر دو مربوط به اتومبیل می باشند که در مورد اول یک پوستر با گرافیکی بهتر و متکی به رسوم گذشته و در مورد دوم تبلیغی با القای مفهوم و ایده ای خاص هستند. در مورد اولین تبلیغ بیننده با اولین نگاه پس از بررسی سریع ظاهر اتومبیل در بهترین حالت متن کوتاهی که در بالای تصویر درج شده است را مرور می کند و از آن می گذرد، اما در مورد دومین تصویر پس از بررسی تصویر و مرور متن درج شده بر روی آن به مفهوم آن نیز فکر خواهد کرد که دقیقا مهم ترین هدف برای خلق تبلیغی تاثیر گذار مفهوم و القای فکر و ایده ای خاص به بازدید کننده است و به عنوان آخرین نکته در این بخش برای بالا بردن کیفیت و همینطور درصد بالا بردن کلیک به نمایش، سعی در ارایه مفهومی خاص و ایجاد یک درگیری ذهنی بین تبلیغ خود و بازدید کننده آن داشته باشید.

افکت های حرکتی:
همانطور که قبل تر نیز ذکر شد، کاربران، یک تبلیغ ساده اینترنتی را هیچگاه برای مدت طولانی بررسی نمی کنند، پس در نتیجه باید تبلیغ ارایه شده تا جای ممکن کوتاه باشد و بهترین مفهوم را در کمترین زمان به بازدید کننده خود القا کند. یکی از موارد افزایش دهنده زمان تبلیغات و به ویژه تبلیغات بنری افکت های حرکتی آن است، شما می توانید به نوعی جذابیت تبلیغات خود را با اضافه کردن افکت های حرکتی متنوع با فکر اینکه جذابیت آن بیشتر شده است افزایش دهید، اما آیا این امر در کیفیت تبلیغ شما تاثیر گذار خواهد بود؟ جواب بطور قطع منفی است، به مثال اتومبیل بازگردیم، در ساده ترین حالت در نظر داشته باشید که برای تبلیغ اتومبیل خود سه واژه ارزان، باکیفیت و ایمن را به عنوان مفاهیم تاثیر گذار خود انتخاب کرده باشیم و با فرض اینکه تمامی موارد اعم از رنگ ها، تصاویر و … به درستی انتخاب شده باشند قصد اضافه کردن افکت های تصویری را داریم، در این زمان می توانید تصویر سه اتومبیل را یکی پس از دیگری ظاهر کرده که هر کدام دارای یکی از واژه های هدف هستند و یا می توانید سه واژه خود را در یک تصویر با جلوه های حرکتی متنی بگنجانید، نتیجه واضح خواهد بود، در حالت اول، زمان تبلیغ شما به دلیل تعویض تصویر کلی به طور چشمگیری بیشتر خواهد بود و در حالت دوم کمتر. اگر خود را بجای کاربری که مشغول مشاهده تبلیغ است قرار دهید متوجه خواهید شد که هیچگاه برای تعویض عکس مورد نظر منتظر نخواهید ماند و در نتیجه دو واژه از لغاتی که به عنوان مفهوم تبلیغ خود در نظر داشتید هیچگاه توسط کاربر مشاهده نخواهند شد که این امر به نسبت میزان کیفیت و ارزش تبلیغ را با افت مواجه خواهد کرد، اما در حالت دوم شما موفق به ارایه سه مفهوم متفاوت در زمانی بسیار کوتاه شده اید که هدف اصلی نیز همین موضوع باید باشد. به عنوان نکته آخر در این بخش هرگز با فکر جذابیت بیشتر جلوه های حرکتی متفاوت و غیر ضروری را به تبلیغ خود اضافه نکنید..!

تا این قسمت تمامی مواردی که مربوط به طراحی تبلیغ و به نوعی عوامل اولیه است ذکر شد، اما برای تاکید بیشتر باید تکرار کنیم که علاوه بر استفاده از منابع مختلف برای یادگیری تکنیک های متفاوت، رکن اصلی این موضوع و تمام موارد شبیه به این امر کسب تجربه بوده، است و خواهد بود. همینطور علاوه بر سفارش تبلیغات خود به افراد متخصص و استفاده از کتاب ها و مقاله های آموزشی، می توانید از مشاوره های تبلیغاتی رایگانی که بعضی از شرکت ها ارایه می دهند استفاده کنید، به یاد داشته باشید اگر بنا بر این است که به توانایی های خود متکی باشید و همچنین در ابتدای راه هستید، مانند یادگیری تمامی مهارت ها برای کسب تجربه محکوم به آزمون و خطا هستید.

از این قسمت به بعد نکاتی تا حدی خارجی و محیطی را بررسی خواهیم کرد:

اگر تابحال شما همراه عزیز و علاقمند به ارتقا شغلی به سایت های تبلیغاتی مانند بخش تبلیغاتی پارشن که به نوعی واسطه هایی بین تبلیغ کنندگان و تبلیغ گیرندگان هستند مراجعه کرده باشید باید تا حدی با فیلترهای تبلیغاتی آشنایی داشته باشید، از این فیلترها و یا هدفمندی ها می توان تبلیغات در وبسایت ها، برنامه ها، ویدیوها و .. نام برد که در ادامه به مهم ترین هدفمندی ها پرداخته خواهد شد:

سایت مورد نظر:
پس از تعیین بودجه تبلیغاتی خود، در اولین مورد شما می توانید حتی بدون مراجعه به واسطه های تبلیغاتی محل تبلیغات خود را که وبسایت، نرم افزار یا مواردی دیگر است را انتخاب کنید و با برقراری ارتباط با مسئولین آن اقدام به انتشار تبلیغ خود کنید، اما آیا تبلیغ در هر سایتی بدون توجه به میزان اعتبار آن امری صحیح است؟ پاسخ به طور حتم منفی خواهد بود. این موضوع دلایل متفاوتی دارد که می توانید برای یادگیری بررسی ابتدایی اعتبار وبسایت ها و نرم افزارهای اینترنتی کتاب مربوط به این موضوع را از بخش آرشیو کتاب های بزرگ مارکت پارسیان دانلود و مطالعه نمایید.

موضوع سایت انتخابی:
پس از معین شدن میزان بودجه خود و همینطور کسب توانایی های سنجش اعتبار در قدم بعدی باید اقدام به انتخاب موضوعی کنید. معنی انتخاب موضوعی را با ذکر یک مثال ساده بیان می کنیم، اگر قصد فروش کتاب های تخصصی آموزش نرم افزار را دارید، تبلیغ در سایتی با محتوای تربیت کودکان به طور حتم اشتباه خواهد بود..! زیرا بازدید کنندگان تبلیغ شما افرادی هستند که به دنبال موضوعات و مواردی کاملا بی ربط بوده اند و این امر میزان بازدید به کلیک تبلیغ شما را تا حد زیادی کاهش خواهد داد و همینطور اکثر افرادی که از طریق این تبلیغ به سرویس های شما مراجعه کرده اند به سرعت صحنه را ترک خواهند کرد..!! در نتیجه برای تبلیغ کتاب های آموزش نرم افزار خود باید به عنوان مثال در سایت های دانلود نرم افزار تبلیغ کنید تا بازدید کنندگان تبلیغ شما به اصطلاح هدفمند بوده باشند تا در نتیجه علاوه بر بالا رفتن میزان نمایش به کلیک تبلیغ شما با فروش خوبی نیز مواجه باشید.

محل قرارگیری:
به عنوان آخرین موضوع به محل قرارگیری تبلیغ در سایت مورد نظر می پردازیم، بدیهی است که علاوه بر اینکه هر چه تعداد بازدید و استفاده کنندگان از یک سایت، نرم افزار و … بیشتر باشد قیمت تبلیغاتی آن نیز بالاتر خواهد بود محل قرارگیری تبلیغ نیز در قیمت ها بی تاثیر نخواهد بود، این موضوع با میزان قیمت رابطه ای مستقیم خواهد داشت، به این معنی که هر چه تبلیغ و یا تبلیغات شما در معرض دید افراد بیشتری باشد قیمت بیشتری نیز خواهد داشت، به همین صورت برای مثال تبلیغی که در سطرهای پایینی یک وبسایت قرار دارد به دلیل اینکه کمتر در معرض دید کاربران است قیمت کمتری خواهد داشت.

تبادل لینک:
به عنوان آخرین راه شما می توانید با وبسایت های با موضوعاتی شبیه به سرویس های خود و همینطور با میزان بازدیدی مشابه ارتباط برقرار کرده و درخواست تبادل لینک رایگان داشته باشید که در این روش با قرار گیری لینک ها کاربران می توانند از سرویس هایی مشابه استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید کتاب ها و آموزش های مرتبط با آن را از آرشیو کتاب ها دانلود و مورد استفاده قرار دهید.

نتیجه گیری:
تبلیغات مانند دیگر عرصه ها بی پایان است، ایده های جدید، شیوه های نوین، تجربیات به روز و … همه و همه در سبک های مختلف تبلیغات قابل کشف است. به دسته بندی های زیادی از تبلیغات در این مطلب پرداخته نشد (مانند ارسال پست مهمان، انتشار کتب رایگان و …)، سعی ما بر آشنایی ابتدایی شما عزیزان و همراهان با نکات اولیه در تبلیغات بنری بوده است و فراموش نکنید که این مطلب و دیگر مطالب و مقالات مشابه هرگز نمی توانند تمامی مبانی تبلیغات را پوشش دهند، زیرا همانطور که ذکر شد این عرصه سرشار از اطلاعات و ایده های نوینی است که هر لحظه به آن اضافه می شوند. همینطور اگر به طراحی بنرهای تبلیغاتی و لوگوهای حرفه ای علاقمند هستید می توانید کتاب های آموزشی طراحی بنرهای تبلیغاتی و یا طراحی لوگو را از تارنمای مارکت پارسیان دانلود نمایید. امید است نکات ذکر شده در این مطلب مورد استفاده شما عزیزان و همراهان دوست داشتنی قرار گرفته باشد.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *